Występ drużyny z XIV LO na finale TMF w Austrii

Joanna Matus:

Nasza Drużyna Młodych Fizyków, jako ubiegłoroczni zwycięzcy, została zaproszona na VII Austriacki Turniej Młodych Fizyków. Zawody odbyły się w dniach 28-30 kwietnia. Wzięło w nich udział 7 zespołów: 3 austriackie - 2 drużyny z prywatnej szkoły Sióstr Urszulanek z Innsbrucka i drużyna z Grazu, zespoły ze Słowacji, Czech, Słowenii i oczywiście Nasza Drużyna ze Staszica reprezentująca Polskę. Po raz kolejny turniej został rozegrany w malowniczo położonym miasteczku uniwersyteckim - Leoben.

Należy zaznaczyć, iż wyjazd całej drużyny był możliwy dzięki dofinansowaniu ze strony Burmistrzów Dzielnicy Ochota Miasta Stołecznego Warszawy pana Wojciecha Maurycego Komorowskiego i pana Andrzeja Szklarskiego oraz Naczelnika Wydziału Oświaty Miasta Stołecznego Warszawy pani Elżbiety Podkońskiej, za co drużyna XIV LO składa serdeczne podziękowania.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Paweł Dębski (kapitan), Tomasz Bobiński, Aleksiej Khrabrov, Maciej Lisicki oraz Krzysztof Wójtowicz. Niestety, z powodu kłopotów zdrowotnych, zabrakło w Leoben opiekuna Koła Młodych Fizyków, profesora Stanisława Lipińskiego. W związku z tym, pieczę nad zespołem pełniła absolwentka Staszica, uczestniczka turniejów w Finlandii i na Ukrainie - Karolina Kocko, która z tej roli wywiązała się znakomicie. Drużynę wspierała trójka obserwatorów: Joanna Matus, Katarzyna Misiołek, Maciej Zielenkiewicz (zawodnik rezerwowy).

Warto wspomnieć, że turniej odbył się już po raz siódmy, a od trzeciej edycji wygrywany jest przez drużyny z Polski (naszą wygraną poprzedziły trzy zwycięstwa drużyny z Legnicy), więc nad naszą staszicowską drużyną ciążyła ogromna presja. Zespół z Polski pojechał do Austrii w roli faworytów i... jak zwykle nas nie zawiódł!!!

Zawody austriackie odbywały się według bardzo zbliżonych zasad jak podczas finału Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków. Rozgrywki podzielone były na cztery tury: trzy wstępne i najważniejszą - finałową. Po każdej rundzie nasza drużyna znajdowała się na pierwszym miejscu, a do finału weszliśmy z ogromną, ponad 8-punktową przewagą nad drugą - Słowacją! Trzecią drużyną walczącą w rozgrywce finałowej był zespół "Urszulanek". Drużyna XIV LO w ostatniej turze konsekwentnie otrzymywała najwyższe noty od jurorów i z ostatecznym, niezwykle wysokim wynikiem 53.9 punktów zajęła pierwsze miejsce w finale, tym samym obroniła tytuł zwycięzcy turnieju.

Już po pierwszej turze przewaga naszych Młodych Fizyków nad pozostałymi zespołami była znaczna, a rekordowy wynik, po trzech rundach wstępnych - 157.6 punktów, wskazywał na szansę znokautowania konkurencji. Mimo to występ w finale kosztował wiele nerwów wszystkich członków drużyny. Emocje sięgały zenitu chociażby ze względu na fakt, iż nasz główny rywal - Słowacja walczyła z nami wcześniej tylko w jednej turze, a z zespołem "Urszulanek" aż do finału nie spotkaliśmy się ani razu, więc praktycznie nie znaliśmy możliwości konkurentów.

Turniej austriacki był dla naszej drużyny bardzo ważnym sprawdzianem przed finałem ogólnopolskim, pozwolił nam dostrzec niedoskonałości w dotychczasowych prezentacjach, wypróbować znajomość języka, zdobyć doświadczenie. Była to także okazja, aby zobaczyć jak wygląda nasz poziom przygotowań na tle zagranicznej konkurencji. Ogromną zaletą turnieju była również możliwość zawarcia nowych, międzynarodowych znajomości (w tej dziedzinie tak jak w zeszłym roku prym wiodły "Urszulanki"), poznania obcych kultur i tradycji.

Zawody w Leoben kosztowały cały zespół wiele pracy, trzymały w ciągłym napięciu, dostarczały emocji. Przede wszystkim jednak pozwoliły naszej drużynie w pewnym sensie... odpocząć. Podczas wyjazdu mogliśmy zażyć dużej dawki promieni słonecznych i zapomnieć o deszczu żegnającym nas w Warszawie; za nami zostawiliśmy zgiełk ulic, harmider szkolnych korytarzy, życie w ciągłym pośpiechu. Przede wszystkim zaś wreszcie opuściliśmy pracownię fizyczną, która niemalże stała się naszym drugim domem. Wszechobecna soczysta zieleń oraz cała gama barw austriackich krajobrazów sprawiły, że nareszcie poczuliśmy wiosnę, która w tym roku w Polsce długo nie mogła zawitać. Nie sposób też opisać uroku samego miasteczka. Przechadzając się ulicami Leoben mieliśmy wrażenie, iż znaleźliśmy się w nierealnej, bajkowej rzeczywistości. Zachwycało nas wszystko, począwszy od zabytkowej, przepięknej architektury, skończywszy na walorach krajobrazu. Wygląd tamtejszych licznych skwerków wprawiał nas wprost w osłupienie (wypielęgnowane grządki, miliony kwiatów we wszystkich barwach!), nie wspominając już o pojawiających się za każdym rogiem ogromnych drzewach kwitnących magnolii. Zadziwiała czystość w mieście (codziennie rano ulicami przejeżdżały specjalne odkurzacze!) i zupełny brak wandalizmu.

Co prawda w tym roku nie mieliśmy okazji zwiedzić Wiednia, myślę jednak, że nikt nie żałuje, gdyż dodatkowy wieczór spędzony w Leoben dostarczył nam dostatecznie dużo wspaniałych wrażeń estetycznych.

Turniej Młodych Fizyków to zawody niezwykłe, przeznaczone dla osób ciekawych świata, dla tych, co chcą samodzielnie znaleźć wytłumaczenia zjawisk występujących wokół nas, dla tych, co czerpią radość z doświadczalnego poznawania fizyki. Jednakże zawody te wymagają od uczestników wiele samozaparcia i konsekwencji w dążeniu do celu, co wcale nie dla wszystkich okazuje się łatwe do wykonania. Naszej drużynie po raz kolejny się to udało!!!

Zwycięstwo w Austriackim Turnieju Młodych Fizyków okupione było wielotygodniową, ciężką pracą całego zespołu, pod czujnym okiem profesora Lipińskiego. Do odniesienia sukcesu przyczynili się także liczni absolwenci naszej szkoły, którzy zawsze chętnie wspomagali drużynę swoją wiedzą i doświadczeniem. Niezmiernie cenna była również pomoc licznych instytucji naukowych, które wielokrotnie udostępniały nam sprzęt laboratoryjny, niezbędny do wykonania ważnych doświadczeń. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż tak wysokie rezultaty nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie (duchowe i finansowe) ze strony Dyrekcji XIV LO. Szczególne podziękowania należą się dr Janowi Grabskiemu oraz dr Piotrowi Kossackiemu za cenne rady i wskazówki. Wszystkim tym, którzy wnieśli swój wkład w austriackie zwycięstwo, drużyna Młodych Fizyków pragnie złożyć gorące podziękowania.

Ostateczne wyniki finału w Austrii