Nasz udział w Turnieju Młodych Fizyków 2007

Marek Szyprowski:

14 kwietnia 2007 roku, podczas rozgrywek półfinałowych w Warszawie Drużyna Młodych Fizyków z naszej szkoły pokonała 3 inne zespoły: z I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej z Włocławka, z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza z Poznania oraz z XXXII Liceum Ogólnokształcące im H. Poświatowskiej z Łódzi. Skład drużyny, którą opiekuje się p. prof. Stanisław Lipiński, stanowią: Hanna Saeki - kapitan, Łukasz Mazurek, Tomasz Odrzygóźdź, Hubert Marlikowski, Andrzej Findeisen i Wojciech Porczyk.

Drużyna wzięła udział w finale ogólnopolskim Turnieju Młodych Fizyków, który odbył się 2 czerwca. W finale wzięły udział następujące drużyny:

  • Liceum Ogólnokształcące im. ONZ, Biłgoraj
  • Grupa Twórca Quark, Katowice
  • VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, Poznań
  • XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Warszawa
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej, Włocławek
  • I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego, Bolesławiec.

W zawodach finałowych nasza drużyna zajęła wysokie 2 miejsce.

Hanna Saeki - kapitan drużyny:

Ponieważ w finale brało udział aż 6 drużyn, pierwsza potyczka zostala podzielona na dwie części. Startowaliśmy w drugiej części razem z Poznaniem i Katowicami. W tej potyczce mieliśmy najwyżej oceniony referat i recenzję, straciliśmy jednak w stosunku do Katowic 0,75 pkt za oponowanie. Pierwszą część finału zakończyliśmy ze stratą 1,1 punkta - Katowice były pierwsze z 50,3, trzeci - Włocławek, czwarty - Poznań z ok. 44 punktami, do dalszych rozgrywek nie zakwalifikowały się drużyny z Biłgoraja i Bolesławca.

Po przerwie wróciliśmy pełni energii i nowych sił by walczyć o zwycięstwo, jednak Katowice zostały w każdej części minimalnie wyżej ocenione i zdobyły 52,7 a my 50,8. Trzecie miejsce zajął Poznań, a czwarte - Włocławek.

Chcielibyśmy bardzo podziękować za wsparcie Dyrekcji szkoły, która zapewniła nam wspaniałe warunki do przygotowań. Bardzo dziekujemy za cenne rady i wskazówki a także udostępnienie nam sprzętu laboratoryjnego dr Janowi Grabskiemu z Wydziału Fizyki PW. Dziękujemy też p. Dorocie Bylicz za pomoc w doskonaleniu naszej znajomości języka angielskiego oraz Ilyi Martchenko i naszym absolwentom - Pawłowi Dębskiemu, Jankowi Guttowi, Andrzejowi Hryczukowi, Maćkowi Lisickiemu i Robertowi Żakowi, którzy zawsze służyli nam swoją wiedzą i doświadczeniem. Tak wysokiego miejsca nie zajęlibyśmy oczywiscie bez p. prof. Stanisława Lipińskiego, kierującego naszą wielotygodniową praca nad zadaniami.