Nasz udział w Turnieju Młodych Fizyków 2010

Łukasz Gładczuk:

Nasze zmagania na międzynarodowym finale Turnieju Młodych Fizyków miały miejsce w czasie ferii letnich - od 9 do 16 lipca 2010 r. Pojechała na nie reprezentacja kraju tj. kapitan Łukasz Gładczuk, Mateusz Siwiec, Piotr Wierzba, Jacek Łysiak i Albert Sławiński, a także zawodnik rezerwowy w czasie zmagań krajowych Radosław Kurek wraz z opiekunami mgr Stanisławem Lipińskim i ubiegłoroczną maturzystką Ingą Rüb. Całej podróży towarzyszyły wielkie emocje związane ze startem oraz poczucie wyróżnienia, iż to właśnie my tam jedziemy. Jeszcze w czasie podróży trwały przygotowania do startu.

Po dojechaniu na miejsce dostaliśmy od organizatorów tygodniowe bilety komunikacji miejskiej. Większą część drogi do hotelu pokonaliśmy metrem, ale trzeba było także przejść kawałek drogi pieszo. Przy zameldowaniu się w hotelu okazało się, że musimy oddać paszporty, abyśmy ich nie zgubili, a w zamian dostaliśmy identyfikatory, które miały być dla nas obowiązującymi dokumentami.

Hotel był duży, składał się z około ośmiu kondygnacji. Nasza drużyna została porozrzucana po różnych piętrach, co nie przeszkodziło jednak w gorączkowych przygotowaniach, polegających na ćwiczeniu referatów.

Już pierwszego dnia po dotarciu czekała nas pierwsza potyczka, która odbyła się na Wiedeńskim Uniwersytecie Technologii. W każdej z potyczek byliśmy referentami, oponentami oraz recenzentami, a nasze wysiłki oceniało Jury, wyłaniane osobno na każdą potyczkę.

Pierwszego dnia nasza drużyna prezentowała zadanie nr 4 Bańka mydlana (Wytwórz błonkę mydlaną na okrągłym pierścieniu wykonanym z drutu. Gdy w pobliżu tej błonki umieści się naładowany przedmiot, ulegnie ona odkształceniu. Zbadaj, jak kształt błonki zależy od położenia i właściwości ładunku), oponowała nas drużyna Australii. Z kolei my oponowaliśmy drużynę Bułgarii. Zdobyliśmy 38,8 pkt. plasując się za Australią, a przed Bułgarią.

W drugiej potyczce nasza drużyna prezentowała zadanie nr 8 Ciekły światłowód (Strumień wypływający z przezroczystego naczynia wypełnionego cieczą (np. wodą) jest oświetlony od wnętrza naczynia. W jakich warunkach strumień działa jak światłowód?), oponowała nas drużyna Gruzji. Z kolei my oponowaliśmy drużynę Iranu. Drugi raz z rzędu zajęliśmy 2 miejsce w potyczce z 41,2 pkt. plasując się za Iranem i przed Gruzją.

W trzeciej potyczce prezentowaliśmy zadanie nr 9 Lepka woda (Pionowy strumień wody padający na poziomy walec opływa go w taki sposób, że nie odrywa się od walca w najniższym punkcie, lecz płynie nieco dalej, zanim się od walca oderwie. Wyjaśnij to zjawisko i zbadaj jak zależy ono od istotnych parametrów), a oponowali nas zawodnicy z Chin. Z kolei my oponowaliśmy drużynę Nowej Zelandii. Trzecia potyczka była dla nas słabsza - zdobyliśmy tylko 34,3 pkt. zajmując 3 miejsce.

W czwartej potyczce prezentowaliśmy zadanie nr 5 Sitko (Plastikowa siatka (sitko) przykrywa otwarty koniec cylindrycznego naczynia wypełnionego wodą. Po przykryciu siatki odwracamy cylinder. Jakie powinny być maksymalne wymiary otworów w siatce, aby woda nie wyciekała z naczynia?), a oponowali nas zawodnicy z Nigerii. Z kolei my oponowaliśmy Singapur. W tej potyczce razem z nami w grupie była drużyna ze Szwecji, z którą wymieniliśmy tylko recenzje. Odrzuciliśmy zadanie 15 Papierowy wiatromierz. W tej potyczce przegraliśmy tylko z przyszłymi zwycięzcami zdobywając 42,1 pkt.

W ostatniej potyczce prezentowaliśmy zadanie nr 2 Świetliste wzory (Z dolnego końca pionowej rurki zwisa kropla wody. Oświetl kroplę za pomocą wskaźnika laserowego i obserwuj powstałe na ekranie wzory. Zbadaj i wyjaśnij strukturę tych wzorów), a oponowali nas Niemcy. Z kolei my oponowaliśmy drużynę z Tajwanu. W tej potyczce razem z nami w grupie była drużyna ze Szwajcarii, z którą wymieniliśmy tylko recenzje. Nasza ostatnia prezentacja wywołała wiele emocji wśród jurorów, którzy byli podzieleni na przeciwników i zwolenników naszego rozwiązania. Z powodu tych kontrowersji zdobyliśmy tylko 37,7 pkt. w trakcie tej potyczki.

W trakcie całego finału zdobyliśmy łącznie 194,1 pkt. zajmując 14 miejsce. Należy wziąć pod uwagę analizując wyniki to, że wyprzedziliśmy prawie wszystkie startujące kraje z Europy wschodniej. Przełożenie na wyniki turnieju miała wysoka pozycja krajów Dalekiego Wschodu widoczna na międzynarodowych olimpiadach - do ścisłego finału dostały się 3 drużyny azjatyckie.

W czasie pobytu w Wiedniu nie tylko zmagaliśmy się z innymi drużynami, ale także doświadczaliśmy niezwykle ciekawego programu kulturalnego. Zwiedziliśmy m. in. pałac Schönbrunn, park rozrywki Prater oraz Kunsthistorisches Museum, w którym to znajduje się sala Breugel'a.

Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi z innych krajów i pomimo, że nie udało nam się wygrać w trakcie finału byliśmy już wyluzowani. IYPT wygrała drużyna z Singapuru prezentująca zadanie nr 14 Magnetyczna sprężyna (Nad unieruchomionym magnesem "zawieszono" drugi (silny) magnes w taki sposób, że może on się poruszać tylko w kierunku pionowym. Zbadaj wahania tego magnesu) - 52,1 pkt. przed drużynami z Austrii z zadaniem nr 1 Działo elektromagnetyczne (Zasilany z kondensatora solenoid może być użyty do wystrzelenia małej kulki. Zbuduj takie urządzenie, stosując maksymalne napięcie 50 V. Zbadaj istotne parametry i zoptymalizuj je w celu uzyskania maksymalnej prędkości kulki) - 49,4 pkt., Nowej Zelandii z zadaniem nr 15 Papierowy wiatromierz (Cienkie paski papieru umieszczone w strumieniu powietrza szeleszczą. Zbadaj, jak na podstawie tego szelestu można określić prędkość strumienia powietrza?) - 46,2 pkt. oraz Korei Południowej z zadaniem nr 2 Świetliste wzory - 45,3 pkt.

Zmęczeni wróciliśmy do kraju. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że mogliśmy wziąć udział w międzynarodowym finale Turnieju Młodych Fizyków w Wiedniu, gdzie zapewne nigdy byśmy sami nie dotarli.

Nasz sukces nie byłby możliwy, gdyby nie ludzie, którzy pomagali nam i wspierali nas na drodze do finału:
Profesor Stanisław Lipiński, nasz teamleader, który przez cały rok nadzorował nasze przygotowania. Jesteśmy mu niezwykle wdzięczni, gdyż bez jego niezwykłego zaangażowania nasz udział w Turnieju nie byłby możliwy.

Instytucje i osoby, które wspomagały nasze przygotowania i wyjazd finansowo:

  • XIV LO
  • Rada Rodziców XIV LO

Osoby, które poprzez użyczanie sprzętu i dawanie cennych wskazówek przyczyniły się do naszego sukcesu

  • Jarosław Jaroń z firmy BRJ
  • doc. dr hab. Jan Grabski
  • mgr Michał Oszmaniec
  • dr hab. Piotr Garstecki
  • mgr Ilya Martchenko
  • Zbigniew Gut

Absolwenci naszej szkoły, którzy wspierali nas przez cały okres przygotowań:

  • Inga Rüb
  • mgr Piotr Podziemski
  • Maciej Lisicki
  • Hanna Saeki

Bardzo dziękujemy!