Wspomnienia

Głębokim smutkiem napełniła nas wiadomość o tragicznej śmierci Prezydenta RP, Pana Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki i kilkudziesięciu wysokich urzędników państwowych i wojskowych w katastrofie lotniczej rządowego samolotu pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010r.

Pan Prezydent Kaczyński jest szczególnie zasłużony dla drużyny Turnieju Młodych Fizyków z Liceum im. Staszica. Jako Prezydent Warszawy sponsorował on wyjazd drużyny reprezentującej Polskę na XVII Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków do Australii i otoczył wyjazd swoim patronatem. Pamięć o tych wydarzeniach i Jego wspaniałej postawie długo gościć będzie w naszych sercach.

Drużyna XVII IYPT prof. Stanisław Lipiński Piotr Podziemski (kapitan), Paweł Dębski, Paulina Jakubowska, Maciej Lisicki, Dariusz Wawer, Krzysztof Geras.

Zdjęcie

Po zajęciu I miejsca na zawodach międzynarodowych w Brisbane w lipcu 2004 roku zostaliśmy zaproszeni do warszawskiego Ratusza, gdzie przyjął nas Prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Przywitał nas bardzo ciepło i rozmawiał z nami o Turnieju i osiągniętym wyniku. W prezencie otrzymaliśmy szwajcarskie zegarki i listy gratulacyjne dla naszych Rodziców. Nasz wyjazd na zawody był możliwy tylko i wyłącznie dzięki wsparciu Pana Prezydenta, który przeznaczył fundusze na zakup biletów dla całej drużyny, było to dla nas więc jakby spotkanie z naszym mecenasem. Podczas uroczystości była też z nami Pani Dyrektor Regina Lewkowicz i oczywiście nasi Rodzice. Z tego spotkania zapamiętaliśmy przede wszystkim bardzo ciepłe i osobiste podejście Pana Prezydenta, który spędził z nami prawie godzinę, okazując zainteresowanie Turniejowi Młodych Fizyków, naszym zadaniom i rozwiązaniom. Stwierdził wtedy, że "ze zwycięstwa powinniśmy cieszyć się bardziej niż Grecy z mistrzostwa Europy w piłce nożnej, bo jest to zwycięstwo intelektualne". Zapamiętaliśmy Pana Prezydenta jako bardzo ciepłą osobę, żywo zainteresowaną swoimi rozmówcami, ale również jako niezwykle hojnego mecenasa rozwoju oświaty.